В периодите 19-20.02.2025 и 21-22.02.2025 в рамките на проекта „Местното управление на фокус“ се проведоха 2 обучения – част от серията „Академия за общински съветници и представители на общинската администрация“. Участие в тях взеха представители на общините Тополовград и Свиленград.
Основната цел на обученията бе повишаване на знанията и компетенциите на местните управленци по актуални теми, които имат ключово значение за ефективното управление и развитие на общините през следващите години.
Темите, които бяха представени в рамктие на двете обучения включваха:
- „Общинските бюджети и възможностите за намиране на по-добри и ефективни решения при разработването и изпълнението им“ за двете общини
- „Въвеждане на зони за платено паркиране и интелигентни паркинг решения като важен елемент от съвременната градска среда“ за община Свиленград
- „Актуална правна рамка на придобиването, управлението и разпореждането с имоти и вещи – общинска собственост. Ефективно управление на общинската собственост“ за община Тополовград
Темата „Общинските бюджети и възможностите за намиране на по-добри и ефективни решения при разработването и изпълнението им“ бе представена от Георги Кадиев като гост-лектор по време на двете обучение за Тополовград и Свиленград. В рамките на своя панел той представи основите за ефективно управление на общинските бюджети, насочено към гражданите, използвайки възможни инструменти за въвличаване на гражданското общество активно в процесите по формиране на политики и вземането на решения. Г. Кадиев изведе детайли и акценти от проета за бюджет на Р България, което създаде условия за дискусия с акцент върху местните власти и провокира участниците за извеждане на ролята на общините като необходим участник в процеса на планиране и съответно потърпевш от забавянето на бюджетния процес в национален план. Освен темата за важната тема за децентрализация, лекторът също така насочи вниманието на общинските съветници към това как активно могат на практика да включат по естествен път представителите на гражданското общество в процесите на вземане на решения. Сподели успешни примери за разпределение на част от общинския бюджет от гражданите на съответната община като възможност за създаване на проактивно поведение в местната общност. В рамките на обучението на общински съветници г-н Кадиев разгърна темата за общинския бюджет и възможностите за ефективно управление като съобрази темата си със специфичния характер на региона на Свиленград и големите оператори на хазартни игри, функциониращи на територията на общината. Г-н Кадиев призова представителите на общинските съвети и общинска администрация за ефективно разходване на публичните средства, по-голяма прозрачност и активна позиция, насочена към включването и зачитането на мнението на гражданите.




Темата за актуалната правна рамка на придобиването, управлението и разпореждането с имоти и вещи – общинска собственост и ефективното ѝ управление беше представена на участниците от община Тополовград от г-жа Гергана Кръстева – три мандата председател на Общински съвет Димитровград и член на Управителния съвет на Националната асоциация на председателите на общински съвети в Република България. Като експерт с дългогодишен опит в областта на управлението и разпореждането с общинска собственост тя разясни важни аспекти от нормативната уредба, свързани с управлението на общинските имоти, както и стратегии за оптимизиране на тяхното използване в полза на местните общности и местната власт. Основните акценти, към които обърна внимание г-жа Кръстева бяха свързани с практичически насоки, казуси и възможности за генриране на приходи в общинския бюджет чрез адекватното и ефективно управление и разпореждане с общинска собственост. Като председател на общински съвет г-жа Кръстева обърна внимание и на защитата на личните данни, както на физическите лица, включени в точките за разглеждане на дневния ред на заседание на общински съвет, така и промените в ЗМСМА във връзка с излъчване на сесиите и работата на комисиите в ОбС. Лекторът подчерта, че активната работа на експертите в Общинска Администрация и съвместната им работа с кметовете на населени места и общински съветници може да допринесе за ефективното управление на общинската собственост. Участниците взеха активно участие в дискусията с конкретни въпроси и детайли, свързани със спецификата на община Тополовград.



В рамките на обучението за община Свиленград бе представена темата за въвеждане на зони за платено паркиране и интелигентни паркинг решения като важен елемент от съвременната градска среда, както и изграждане на синя зона и поетапното ѝ въвеждане в различни райони на града с лектор Николай Симеонов, експерт в областта на оптимизирането на трафика и реорганизация на обществения транспорт. Тази тема бе специално разработена за участниците от община Свиленград като лекторът сподели практически насоки и примери за успешното внедряване на интелигентни паркинг решения и тяхното влияние върху градската мобилност. Бяха представени в детайли начините за таксуване чрез SMS самотаксуване, мобилно приложение, паркомати и талони. Засегнати бяха и темите за мониторинг и контрол и цялостния процес по администриране на услугата. Акцент бе поставен и върху възможностите на уеб базираните услуги като част от управлението на умен град и възможността за предоставяне на информация чрез отворени данни.
Обучението предостави платформа за обмен на идеи, засрещна гледните точки на представителите на Общинската администрация и Общинския съвет.
РСО „Марица“ изразява своята благодарност към лекторите и участниците за активното им участие и принос към успеха на събитието. Подобни инициативи са важна стъпка към повишаване на капацитета и ефективността на местното управление.