В края на месец януари, 2025 г. в рамките на проекта „Местното управление на фокус“ се проведе обучение – част от серията „Академия за общински съветници и представители на общинската администрация“ от община Хасково. Събитието засегна актуални теми от ключово значение за местното самоуправление и развитието на общините в следващите години като нормативните изисквания за такса битови отпадъци и прилагането на новите основи за изчисляване на ТБО, правни аспекти свръзани с темата за управление и разпореждане с общинска собственост и ефективното ѝ управление.
Експертите д-р Николай Николов и Мария Костадинова представиха темата за новите основи за изчисляване на такса битови отпадъци. Д-р Николов акцентира върху представянето на актуалната правна европейска и национална рамка в детайли, обръщайки внимание на относително по-справедливия избор на основа в местните наредбни, а именно „количество БО“. Експерти от община Хасково коментираха несъвършенствата на избраните от законодателя варианти за нов начин на формиране на ТБО. От аудиторията посочиха отказа на представителите на държавата да бъде пряк и активен участник в процеса и оставянето на всяка община сама да определи най-добрият вариант за нея, като липса адаптация на данъчен софтуер, адресната регистрастрация у нас, която от десетилетия на практика не работи и т. н. Въпреки това лекторите насочиха вниманието на общинските съветници и представителите на администрацията към ключавата стъпка, представляваща ключът към разумни размери на новата такса смет, а именно разделното събиране на отпадъци. Г-жа Костадинова представи пред аудиторията добрият опит на Община Свиленград и показа на практика, че е възможно прилагането на модел, концентриран върху разделното събиране, компостиране и рециклиране на отпадъците. Трябва ясно да се заяви, че вдигането на ТБО е неизбежно, категорични бяха лекторите, като при това гражданите тябва да знаят, че услугите по сметосъбиране, извозване и третиране на отпадъци и почистване на обществените пространства са скъп пакет обществени услуги.
Лекторите представиха ангажиментите в рамките на настоящата 2025 година на представителите на местното самоуправление по отношение на прилагането на новите основи за определянето на такса битови отпадъци и изготвянето на План-сметка за ТБО. В детайли бяха представени и обсъдени възможните варианти при облагането по новия ред в рамките на Наредбата по чл. 9 от ЗМДТ. Бяха представени минималните подготвителни дейности, които Общините трябва да извършат с цел плавно и ефективно преминаване към новия модел за ТБО, а именно: установяване на общото количество на битовите отпадъци генерирано за 1 календарна година за съответното населено място или зона за която ще се определя таксата според основа индивидуално определено количество; Анализ на населените места, квартали, зони, където има или е целесъобразно да се осигурят индивидуални съдове за събиране на битови отпадъци; анализ на необходимата честота на сметосъбиране и сметоизвозване в съответните райони; евентуално картиране разположението и вида на съдовете ; установяване на броя на ползвателите на услугата на услугата в имота и на територията на общината; оценка на възможностите за диферециране на размера според населените места в общината и отделните зони в тях, вида на имота, неговото предназначение и вида на извършваната в имота икономическа дейност или вида на отпадъците, съгласно дадените възможности по ЗМДТ; оценка на възможностите за прилагане на различни основи за отделните видове услуги за отделните населени места, за отделните зони в тях, за селищните образувания, за различните категории задължени лица и за отделните услуги; изготвяне на сравнителен анализ между размер на таксата за битови отпадъци заплащан при основа „данъчна оценка“ и новите основи, като се проиграят варианти, като този сравнителен анализ ще покаже до колко социално поносим ще е размера на ТБО и др.
Участниците имаха възможност да се запознаят с актуалната правна рамка на придобиването, управлението и разпореждането с имоти и вещи – общинска собственост, както и ефективното управление на общинската собственост, представена като тема от д-р Николай Николов – дългогодишен експерт в областта на правото и местното самоуправление. Със своя богат професионален опит, той успя да даде ценни насоки и практически съвети за управление на общинска собственост и по-специфични ситуации по отношение на практика на Съда и определени постановки при продажба, прекратяване на съсобственост и съдебна практика при предоставяне за безвъзмедно управление, спортни клубове и др.
Обучението предостави платформа за обмен на идеи, засрещна гледните точки на представителите на Общинската администрация и Общинския съвет.
РСО „Марица“ изразява своята благодарност към лекторите и участниците за активното им участие и принос към успеха на събитието. Подобни инициативи са важна стъпка към повишаване на капацитета и ефективността на местното управление.