На 16 и 17 януари, в рамките на проекта „Местното управление на фокус“, организиран от Регионално сдружение на общините „Марица“, се проведе обучение за общински съветници и представители на общинската администрация от общините Димитровград и Харманли. Събитието засегна актуални теми от ключово значение за местното самоуправление и развитието на общините в следващите години като прилагане на принципите на ефективност и прозрачност в общинското бюджетиране, прилагането на новите основи за изчисляване на ТБО, правни аспекти свръзани с темата за конфликт на интереси, процеса по създаване и ефективна работа на общински дружества, както и добри практики и ефективно управление на общинската собственост.
По отношение на тема „Общинските бюджети и възможностите за намиране на по-добри и ефективни решения при разработването и изпълнението им“ Георги Кадиев като гост-лектор представи основите за ефективно управление на общинските бюджети, насочено към гражданите, използвайки възможни инструменти за въвличаване на гражданското общество активно в процесите по формиране на политики и вземането на решения. „Успешни политики се изграждат през разходната част на бюджета, а не през приходната, за което сме свидетели през последните години“ – акцентира Г. Кадиев като насочи вниманието на общинските съветници към диференциацията на целевите групи и граждани и как могат на практика да включат по естествен път представителите на гражданското общество в процесите на вземане на решения.
Участниците имаха възможност да се запознаят с актуалната правна рамка и практическите аспекти на конфликта на интереси, представени от д-р Николай Николов – дългогодишен експерт в областта на правото и предотвратяването на конфликт на интереси. Със своя богат професионален опит, той успя да даде ценни насоки и практически съвети за управление на такива казуси, като представи и най-актуалната съдебна практика и действията на държавните органи по отношение на предотвратяването на конфликта на интереси както в рамките на Общинския съвет, така и в Общинската администрация. В своя панел д-р Николов представи и новите моменти в попълването на декларациите за имуществени интереси – част 1 и част 2, като насочи аудиторията към практически примери и казуси.
Пепа Петкова, заедно с Мария Костадинова, експерти в областта на МДТ, въведоха аудиторията в темата за новите основи за изчисляване на такса битови отпадъци. Освен представянето на актуалната правна европейска и национална рамка, лекторите представиха ангажиментите в рамките на настоящата 2025 година на представителите на местното самоуправление по отношение на прилагането на новите основи за определянето на такса битови отпадъци и изготвянето на План-сметка за ТБО. В детайли бяха представени и обсъдени възможните варианти при облагането по новия ред в рамките на Наредбата по чл. 9 от ЗМДТ, което предизвика интерес от страна на съветниците и представителите на местната администрация. Бяха представени минималните подготвителни дейности, които Общините трябва да извършат с цел плавно и ефективно преминаване към новия модел за ТБО. М. Костадинова от своя страна представи пред участниците и темата, свързана с разделното събиране на масово разпространените отпадъци – важен фактор при определянето на новите основи на ТБО, като представи и добри практики. В заключение участниците се обединиха около тезата, че управлението на отпадъците е задължение и МИСИЯ – възможна в името на опазването на околната среда и здравето на населението
Илия Илия представи темата за „създаването и управлението на общински публични дружества“. Освен представянето на нормативната рамка и специалните закони, уреждащи създаването и управление на публични дружества, бе инициирана и дискусия между участниците по отношение на добри практики и казуси, свързани с ефективното управление на общински публични дружества.
Гергана Кръстева, председател на Общински съвет Димитровград и член на УС на НАПОС-РБ представи темата, свързана с правната рамка на придобиване, управление и разпореждане с имоти и вещи – общинска собственост и ефективното управление на общинската собственост. След като аудиторията бе запозната с актуалната правна рамка, касаеща общинската собственост, лекторът насочи вниманието на участниците към конкретни успешни практики, водещи до ефективен процес, задоволяващ интересите и на гражданите като заинтересовани страни в процеса на разпореждането с общинска собственост. Разбира се, бе подчертано значението на наличието на граждански коректив в общините с оглед изграждане на по-добро местно законодателство, спазване на съответстващото законодателство и изграждането на експертиза в Общинските съвети при подготовка на нормативни актове.
Важната тема за ролята на общинските съвети в процеса на присъединяване на Република България към еврозоната бе също разгледана от Пепа Петкова. Тя представи нормативната база и предизвикателствата, свързани с приемането на еврото, като подчерта ключовата роля и необходимите за предприемане стъпки от страна на местните власти в този процес.
Обучението предостави платформа за обмен на идеи, добри практики и създаване на нови контакти между представители на различни общини. Участниците споделиха, че са получили ценни знания и практически инструменти, които ще приложат в своята работа.
Регионалното сдружение на общините изразява своята благодарност към лекторите и участниците за активното им участие и принос към успеха на събитието. Подобни инициативи са важна стъпка към повишаване на капацитета и ефективността на местното управление.
Деклариране на имущество и интереси и конфликта на интереси по новия закон за противодействие на корупцията
Правната рамка на ЗПК. Подаване, регистриране и публикация на декларациите по ЗПК. Проверка на декларациите за имущество и интереси. Понятия за конфликт на интереси, частен интерес, свързани лица и облага. Забрани по чл.73-80 ЗПК. Административна и съдебна практика за конфликт на интереси. Способи за недопускане на конфликт на интереси. Производството за установяване на конфликт на интереси
Цели, принципи и процес на общинското бюджетиране
Нова система за таксуване на битовите отпадъци – ролята на общинските съвети и влияние върху общинската финансова и данъчна политика
Нови основи за определяне на такса битови отпадъци и образец за изготвяне на план-сметката за ТБО
Промени в подзаконовите нормативни актове, произтичащи от въвеждането на еврото в Република България
Адаптиране на подзаконовата нормативна рамка във връзка с въвеждането на еврото. Срокове. След въвеждане на еврото.