ИПИ: Оценка на общинските бюджети: как да се прави и какво да се следи?

Колко струва на данъкоплатеца уличното осветление? Какви приоритети финансира общинският бюджет? Може ли всеки гражданин да участва в обсъждането на финансите на своята община и взема ли се предвид мнението му? На всички тези въпроси се опитват да отговорят от Института за паразрна икономика в изследването „Оценка на общинските бюджети: как да се прави и какво да се следи?“

Изследването представя разработената от ИПИ методология за оценка на общинските бюджети и я прилага върху избрана група от общини. Целта е да се подпомогнат анализа на бюджетния процес и оценката на бюджетните резултати на общините. Методологията стъпва на аналогични документи в международната бюджетна практика, адаптирани към условията в България, и се основава на информация, предоставена от общините или достъпна свободно от техните електронни страници и тези на министерствата.

ИПИ направи пробно изпитване на предложената методика върху избран кръг от общини и резултатите показват, че:

  • Много голям дял от общините имат приети и публикуват периодично документи, свързани с бюджетната процедура, но не всичко в машинно-четим вид;
  • Фискални цели са заложени в бюджетите на 81% от общините, само около половината от бюджетите обаче (53%) представят разходи в класификация, различна от тази по икономически елементи;
  • Версия на бюджета за граждани – кратък документ, изготвен на достъпен за широката общественост език – е налична в 57% от общините;
  • В едва 8 от 21 случая (38%) обаче е представена връзка с национални бюджетни документи и стратегии.

Резултатите от изпълнението на бюджетите показват, че въпреки големите различия между включените общини, всяка от тях показва както силни позиции по определени индикатори, така и области на възможно подобрение, по-специално по отношение на  събираемостта на местните разходи и управлението на общинския дълг.

Хасково е една от общините, включени в методиката, като обобщените данни от оценката на резултатите на общинските бюджети представят общината със следните показатели: 

  • Финансова самостоятелност: средно ниво
  • Задлъжнялост: добро ниво
  • Финансова устойчивост: добро ниво
  • Адекватност на разходите: средно ниво
  • Фискална позиция: добро ниво.

В матрица на резултатите от оценката на общинските бюджетните за 2023 г. Хасково не попада в слабо ниво с никой от разглежданите показатели. 

Покритието на разходите с приходи е един от ключовите показатели за финансовата устойчивост на общините. Тук Хасково сее нарежда на 6-о място сред разглежданите 21 общини.

 

От 21 общини в извадката Хасково заема 7-мо място по „Дял на приходите в общите постъпления“, който е пряк измерител на самостоятелността на общината, тъй като показва доколко тя съумява да събере собствен ресурс.

Размерът на местната икономика, представен чрез размера на общинските разходи, дава информация за приноса на общинския бюджет към икономиката на страната, както и дава възможност за обективно сравнение на местните бюджети

Управлението на общинските разходи е друга важна категория от фискалното управление на местно ниво. Разходите за персонал, капиталовите разходи и средствата от ЕС са ключови показатели за структурата на общинските бюджети и дават информация как общинската власт реализира своите приоритети.

Средният дял на разходите за персонал за страната е 55,8%, което показва, че повече от половината от средства в бюджетите на общините се изразходват за заплати и възнаграждения на персонала и за осигурителни вноски. Данните попказват, че община Хасково се намира в средата на тази извадка с разходи над средното ниво за страната. 

Размерът на изразходваните средства от ЕС са индикатор, който показва доколко местната власт успява да се справи с предизвикателството да усвоява ресурс с източник ЕС, което означава да подготвя, печели и реализира проекти със специфични изисквания.

От включените 21 общини повечето усвояват под средния ресурс за страната (2837 лв. на човек) през 2023 г. Най-висока усвояемост показват община Габрово (5253 лв.) и община Враца (5184 лв.), които силно се отличават по усвояемост от останалите общини в групата. На другия край на спектъра пък са общини Козлодуй (1049 лв.) и Хасково (1412 лв.). 

Повече подробности са налични в пълния текст на изследването тук.

Scroll to Top